Bozkuşlar...

Shell Vitrin Dergisi Bozkuşlar Petrol Röportajı

‘’ÖNCELİĞİMİZ,HIZLI HİZMET VE TUVALET TEMİZLİĞİ’’

Zonguldak’ın gözde ilçelerinden Kdz. Ereğli’nin merkezinde faaliyet gösteren Shell Kdz. Ereğli istasyonunun araç sirkülasyonu, büyükşehir merkezlerindeki istasyonlar kadar yoğun. Günde yaklaşık 2000 aracın akaryakıt aldığı istasyon, hem hızlı hem kaliteli hem de güler yüzlü hizmet vererek, müşteri memnuniyetini sağlıyor. Buna bir de, marketteki ve tuvaletlerdeki temizliğe gösterdiği özen eklenince istasyon, tüm çalışmalarının meyvesini Farkı Yaratan İnsandır programında 2012 yılı Türkiye sekizincisi olarak aldı. İstasyon, başarısını 2013 yılı fark yaratan en iyi 17 istasyondan biri olarak sürdürüyor. İstasyonun bağlı olduğu Bozkuşlar İnşaat,1981 yılında Halil Bozkuş ve ailesi tarafından kuruldu.1986 yılında akaryakıt sektörüne girdiklerini belirten Kdz. Ereğli Shell’in sahibi Halil Bozkuş, geçen sene oğluyla birlikte şirketi diğer aile fertlerinden devraldıklarını belirtiyor. Bozkuş, şu anda ilk faaliyet alanları olan inşaat işiyle birlikte akaryakıt işini oğlu ve kızıyla birlikte sürdürdüğünü anlatıyor.

2010 yılının sonunda 25 yıldır çalıştıkları markadan ayrıldıklarını ve Shell’e geçmeleriyle birlikte satışlarının arttığını vurgulayan Halil Bozkuş, ‘’Shell’e geçtikten sonra aradaki farkı gördük. Shell ile birlikte güler yüzlü hizmet ve müşteri memnuniyetine odaklandık, bu sayede satışlarımız 2011 yılında %30, 2012 yılında %40oranında arttı.2013’te ise istasyon yolunun değişmesine rağmen bir önceki satış oranımızı koruyabildik’’ diyor.

İstasyon Müdürü Onur Akçakese’nin koordinasyonunda 3vardiya olarak çalışan istasyonda, sadece tuvaletlerle ilgilenen 2 personel bulunuyor. Tuvaletlere gösterdikleri özenle sağlanan müşteri memnuniyetin başarılarına büyük katkı sağladığını düşünen Bozkuş, ‘’istasyonumuzdaki tuvaletleri Shell ile birlikte yeniledik,2 personelimizi sadece tuvaletler için görevlendirdik. Tuvaletlerimiz bu yüzden çok temiz ve çok güzel kokuyor’’ diye konuşuyor.

 

 

‘’ŞEHİR MERKEZİNDE OLDUĞUMUZ İÇİN SADECE TUVALETLERİ KULLANMAK AMACIYLA İSTASYONUMUZA GELEN MÜŞTERİLERİMİZN SAYISI YÜKSEK.BİZ BUNA RAĞMEN TUVALETLERDE HİÇBİRŞEYİ EKSİK ETMİYOR, İKİ ELEMANIMIZI SADECE TUVALETLER İÇİN VARDİYALI ÇALIŞTIRIYORUZ.’’

 

Her gün yaklaşık 2000 aracın akaryakıt aldığı Shell Kdz. Ereğli istasyonu, kaliteli müşteri hizmeti ile fark yaratıyor. Farkı Yaratan İnsandır programında 2012 Türkiye sekizincisi olan,2013 yılında ise en iyi 17 içinde yer alan istasyonun sahibi Halil Bozkuş, ‘’Hızlı ve güler yüzlü hizmetle birlikte, tuvaletlere gösterdiğimiz özen, başarımızı perçinlemiştir’’ diye konuşuyor.

 

Çalışanlarla aile gibi olduklarını ve bu durumun başarılarındaki payının küçümsenemeyeceğini belirten Bozkuş, bu konudaki düşüncelerini şöyle paylaşıyor:

‘’Çalışanlarımız aynı zamanda müşterilerimize karşı bizi temsil ediyor. Bu nedenle öncelikle onların memnuniyetini sağlıyoruz. İşinden memnun olan çalışanların güler yüzlü, hızlı ve doğru hizmeti sayesinde başarılı oluyoruz. Sorunsuz müşteri hizmeti fark yaratmamızı sağlıyor. ’’Shell’ e geçtikten sonra istasyondaki faaliyetleri 3 gün durdurarak, tüm istasyonu Shell’in kimliğine göre yenilediklerini vurgulayan Bozkuş, o dönem en hızlı yenilenen istasyon ünvanını aldıklarının altını çiziyor. Bunların yanı sıra çeşitli kampanyalar düzenleyerek işlerinde en iyi olmak için çalıştıklarını belirten Bozkuş, şu bilgileri veriyor: ‘’Shell, müşterilerin memnuniyetini sağlamak ve onlara faydalı olmak için kampanyalar düzenliyor. Biz de aynı amaçta olduğumuzdan kampanyaları en iyi şekilde hayata geçirip, müşteri memnuniyetini artırmaya çalışıyoruz. Ayrıca Kadınlar Günü  gibi özel günler, resmi ve dini bayramlarda çiçek, balon, çikolata ikramı ile müşterilerimizi şaşırtıp mutlu etmeye çalışıyoruz.’’

Müşterilerinin çoğunun ticari taksiler olduğunu, ayrıca hafif ticari araçlar, toptancılar ve Ereğli Demir Çelik çalışanlarının da müşterileri arasında bulunduğunu belirten Bozkuş, her meslekten müşteri grubuna hizmet verdiklerinin altını çiziyor. Özellikle kadın müşterilerinin istasyondaki hizmetten çok memnun kaldıklarını anlatan Bozkuş, bu konuda  ‘Tuvaletlerimizin temizliği en çok kadın müşterilerimizi memnun ediyor. Ayrıca kadın müşterilerimizin araçlarıyla daha özenle ilgileniyor ve pompaya yanaşmaları konusunda onları yönlendiriyoruz’’ diye konuşuyor.

‘’İşimizi çok severek yapıyoruz. Bu, başarılı olmamızdaki en büyük etkenlerden biri. Shell’i sektördeki en büyük kurumsal firmalardan biri olduğu için tercih ettik ve çok memnunuz. Çünkü Shell, tutamayacağı sözleri asla vermiyor, verdiği sözü de mutlaka tutuyor’’ diyen Bozkuş, yaklaşık 30 yıldır ana işi olan akaryakıt sektöründe olmaktan ve Shell ile çalışmaktan çok memnun.

Otogaz satışlarının çok yüksek olduğu istasyonda, emniyete çok önem verdiklerini vurgulayan Halil Bozkuş ,bir iş güvenliği firması ile çalıştıklarını, istasyonun emniyetini sağlamak için bütün kurallara uyduklarını, zamanı dolmadan topraklama hattını değiştirdiklerini, bu şekilde kaza riskini ortadan kaldırdıklarını belirtiyor.2600metrekarelik alana kurulu istasyondaki marketin büyüklüğü 100 metrekare. Toplam 26 çalışanın olduğu istasyonda , ikisi otogaz olmak üzere toplam 6 ada var. Akaryakıt ve market dışında lastik bakım, su ve yağ kontrolü, yıkama,24 saat HGS hizmeti verilen istasyonun marketinde Kent Kart da satılıyor. İstasyonun yakınında otobüs durağı olduğu için bu hizmeti verdiklerini belirten Bozkuş, müşterilerin toplu taşıma ihtiyaçlarına da cevap verdiklerini anlatıyor.